Border WELKS 2008 Results




KC Breed Standards
Crufts 2008

National Terrier 2008

National Terrier 2008 Judge

W.E.L.K.S.2008

Birmingham National 200
Birmingham National 2008 Judge

The Scottish Kennel Club 2008
The Scottish Kennel Club Judge 08

Bath 2008
Bath 2008 Judge

Southern Counties 2008
Southern Counties 2008 Judge

Three Counties 2008
Three Counties 2008 Judge

Border Union 2008
Border Union 2008 Judge

Blackpool 2008
Blackpool 2008 Judge

Windsor 2008
Windsor 2008 Judge

South Wales 2008
South Wales 2008 Judge

East Of England 2008

Leeds 2008
Leeds 2008 Judge

Paignton 2008
Paignton 2008 Judge

Bournemouth 2008
Bournemouth 2008 Judge

Welsh KC 2008
Welsh KC 2008 Judge

SKC August 2008
SKC August 2008 Judge

City Of Birmingham 2008
City Of Birmingham 2008 Judge

Richmond 2008

Darlington 2008
Darlington 2008 Judge

Driffield 2008
Driffield 2008 Judge

Belfast 2008

Midland Counties 2008

LKA 2008

Three Counties Showground, Malvern, Worcester, WR3 6NW

Judge Mr David Maggs

DCC BOB PICER MONTY ZOOMER OF TUFTERSLODGE (MS J M WOOLLACOTT)
RDCC STINEVAL ACEROLA WITH TYRIAN JW (PROF S P DEAN)
BCC BADGERBECK PURDI JW (MISS L M JENKINS)
RBCC PENLUMEG PENDANT (MRS B S HARRIS)

BP KARISON KAMELLIA (MISS K JOHNSON)

MINOR PUPPY - Dog

Entries: 9 Absentees: 1

1st BADGERBECK BOBBY OWL (MISS L M JENKINS)
2nd HESSLEMERE HI KARATE (MRS C DAVIS)
3rd GROOMWELL BLUESTAR (MR & MRS D STONE)
Res DANDYHOW MASTERPIECE (MRS K M IRVING)
VHC WESTMARTE CAPALGO TIME AT VISRIE (MR M & MRS S GREGORY)

PUPPY - Dog

Entries: 3 Absentees: 0

1st CEDARHILL AUTHORIZED (MRS C DEAN)
2nd ALCUMLOW STARSTRUCK (MR N & MRS B & MISS R BARBER)
3rd MELINCOED CADFAEL (MRS G CROCKETT)

JUNIOR - Dog

Entries: 11 Absentees: 3

1st QUARRYWAY DILL (MRS B & MR K E JOHNSON & WILLIAMS)
2nd GAMEWAY CHARLES DICKENS (MRS P CLARK)
3rd RUELATA BOULDER (MS L & MISS T VASEY & PEACOCK)
Res BENATTIVO ROCK ROBIN (MR C & MRS S GIRLING)
VHC BYRONS GREENGRASS (MR J & MRS H M THOMAS)

YEARLING - Dog

Entries: 13 Absentees: 4

1st REXLANDS CROSS BILL (MR M L & MRS D ROBINSON & PEARSON)
2nd BADGERBECK PRESTIGE AT MELINCOED (MRS G CROCKETT)
3rd BYRONS GREENGRASS (MR J & MRS H M THOMAS)
Res HESSLEMERE THRILLER (MRS C DAVIS)
VHC BAILLIESWELLS RIECHLACHAN JW (PROFESSOR A S MILTON)

GRADUATE - Dog

Entries: 8 Absentees: 1

1st TUFTERSLODGE WHISTLER (MS J M WOOLLACOTT)
2nd DUKE OF WILLIAM AT INTACK (MRS V WALDRON)
3rd RUELATA BOULDER (MS L & MISS T VASEY & PEACOCK)
Res IRTON UP HELLY AA (MR & MRS D & A FRYER)
VHC MICHAELMAS RED (MISS S WALLER)

POST GRADUATE - Dog

Entries: 13 Absentees: 1

1st KARISON KASPER (MISS K JOHNSON)
2nd BADGERBECK FESTIVE SPIRIT AT BLEWECOURT (T MORGAN)
3rd CLIPSTONE TAILOR (E & J JACKSON)
Res HOARY MORNING (MR T & MISS K WRENN & LANGDON)
VHC BROCKFOX MR BOMBASTIC (MR M ALFORD)

LIMIT - Dog

Entries: 15 Absentees: 4

1st PICER MONTY ZOOMER OF TUFTERSLODGE (MS J M WOOLLACOTT)
2nd STINEVAL ACEROLA WITH TYRIAN JW (PROF S P DEAN)
3rd IACHESLEI TORUS JW (MISS A HARRISON)
Res VANDAMERE'S SECRET AGENT JW (MISS J SINGH)
VHC DANDYHOW FIGARO AT GLEBEHEATH JW ShCM (MRS J GUVERCIN)

OPEN - Dog

Entries: 10 Absentees: 0

1st CH OTTERWOOD AMEX JW SH CM (MR & MRS M HOLLINGSBEE)
2nd BAYWILLOW RACING BLUE JW (MRS M B REEVES)
3rd IACHESLEI TAUM JW (MISS A HARRISON)
Res BEL CH HARTSWELIN LITTLE TYKE AT OATBERRY (MRS K TUFFIN)
VHC CH WILDERSCOT TOFFEE (MISS E D RUMSAM)

MINOR PUPPY - Bitch

Entries: 14 Absentees: 5

1st UPEND AMARULA AT KYLAMIE NAF TAF (MR R & MRS C FULLER)
2nd BADGERBECK TREE PIPIT AT TILMORAY (MRS M SMALL)
3rd YEOMEADOW HEATHER FOR TYRIAN (PROF S P DEAN)
Res IRTON POLKA (MR & MRS D & A FRYER)
VHC UPEND TALLYISKER (MRS W STEEL)

PUPPY - Bitch

Entries: 7 Absentees: 0

1st KARISON KAMELLIA (MISS K JOHNSON)
2nd SPECK OF GOLD DUST AT BIDDESTONE (MRS A HIBBERD)
3rd ALCUMLOW STARRY NIGHT (MR N & MRS B & MISS R BARBER)
Res ALARDYN CANDLE IN THE WIND (MR P & MRS K JOHNS)
VHC ENEONITH MADE OF MARBLE (MISS J BURRELL)

JUNIOR - Bitch

Entries: 14 Absentees: 2

1st GLEBEHEATH MINNIE THE MOTOR AT BLEWECOURT (T MORGAN)
2nd QUARRYWAY SORREL (MRS B & MR K E JOHNSON & WILLIAMS)
3rd PARTRIDGDALE BLUEBERRY (MR & MRS M WADE)
Res FOXYARD OBSESSION (MESSRS G & L, MRS E A WOODFIELD)
VHC SUGARFIELD DANCING QUEEN (MRS L MUDD)

YEARLING - Bitch

Entries: 6 Absentees: 0

1st BADGERBECK PURDI JW (MISS L M JENKINS)
2nd LIGHTHORNE LOTTIE (MRS L J VINTCENT)
3rd RADNORVALLEY FAIRYTALE (MRS M GREEN)
Res BANDICOOT CANDY TWIST (MR G E & MRS V L K DOCWRA)
VHC TEZALAND VANENTINE DREAM AT BORDAHOLIC (MRS T L BROMLEY)

GRADUATE - Bitch

Entries: 5 Absentees: 1

1st LIGHTHORNE LOTTIE (MRS L J VINTCENT)
2nd COBSTONEWAY MOONLIGHT (MRS G STEVENS)
3rd TOWDEN FELICITY PIPIT (MRS E COLE)
Res AURORA'S POPCORN (MISS A & MR E SPEAKE & TART)

POST GRADUATE - Bitch

Entries: 24 Absentees: 3

1st PENLUMEG PENDANT (MRS B S HARRIS)
2nd BAYWILLOW TARTE TATIN JW (MRS M B REEVES)
3rd BAILLIESWELLS AUCHTERTOOL (PROFESSOR A S MILTON)
Res LIPLEY TA PAU AT MELINCOED (MRS G CROCKETT)
VHC RUELATA ALLSPICE JW (MS L H VASEY)

LIMIT - Bitch

Entries: 16 Absentees: 4

1st GAMEWAY SPICE JW (MRS P CLARK)
2nd GLEBEHEATH FIGURINE (MRS J GUVERCIN)
3rd STONEYGIN RIPON RUBY BY BADGERHOLME JW SHCM (MR B & MRS B & MISS T DICKINSON & JAMES)
Res SPRINGHILL PACIFY OF COBSTONEWAY (MRS G STEVENS)
VHC IACHESLEI DEVA JW (MISS A HARRISON)

OPEN - Bitch

Entries: 5 Absentees: 0

1st NANRICH LETS GO TO VANDAMERE (MISS J SINGH)
2nd RUBICON REWARD (MRS R JORDAN)
3rd TILMORAY TRANQUILITY (MRS M SMALL)
Res MORGANDARE TOHYAH AT HAWCOAT (MRS E J & MISS R C LARNER)

 

Go To Top Of Page