Border Birmingham National 2008 Results




KC Breed Standards
Crufts 2008

National Terrier 2008

National Terrier 2008 Judge

W.E.L.K.S.2008

Birmingham National 200
Birmingham National 2008 Judge

The Scottish Kennel Club 2008
The Scottish Kennel Club Judge 08

Bath 2008
Bath 2008 Judge

Southern Counties 2008
Southern Counties 2008 Judge

Three Counties 2008
Three Counties 2008 Judge

Border Union 2008
Border Union 2008 Judge

Blackpool 2008
Blackpool 2008 Judge

Windsor 2008
Windsor 2008 Judge

South Wales 2008
South Wales 2008 Judge

East Of England 2008

Leeds 2008
Leeds 2008 Judge

Paignton 2008
Paignton 2008 Judge

Bournemouth 2008
Bournemouth 2008 Judge

Welsh KC 2008
Welsh KC 2008 Judge

SKC August 2008
SKC August 2008 Judge

City Of Birmingham 2008
City Of Birmingham 2008 Judge

Richmond 2008

Darlington 2008
Darlington 2008 Judge

Driffield 2008
Driffield 2008 Judge

Belfast 2008

Midland Counties 2008

LKA 2008

Border Terrier


Judge: Mrs M B Reeves



Dog CC : SINGH Miss J Vandamere's Secret Agent JW
Res Dog CC : HARRISON Miss A Iacheslei Taum JW
Bitch CC : PICKERING Mr G A Picer Bright Idea
Res Bitch CC : GUVERCIN Mrs J Glebeheath Figurine
Best Puppy : FREIVOKH Mr K Dugaden Dilemma At Artwork
Best Veteran :
BEST OF BREED : PICKERING Mr G A Picer Bright Idea

MPD (5 Entries) Abs: 2
1st: DAVIS Mrs C Hesslemere Hi Karate
2nd: JENKINS Miss L M Badgerbeck Bobby Owl
3rd: JAMES Miss T Blackmine Rossington
Res:
VHC:

PD (3 Entries) Abs: 1
1st: DEAN Mrs C Cedarhill Authorized
2nd: 1 CROCKETT Mrs G Melincoed Cadfael
3rd:
Res:
VHC:

JD (11 Entries) Abs: 1
1st: GIRLING Mrs S J & Mr C P Benattivo Rock Robin
2nd: FRYER Mr D G & Mrs A C Irton Up Helly Aa
3rd: RICHARDSON Mr G & Mrs C Ragatam Hawk At Staynorwood
Res: VASEY, Ms L H & PEACOCK Miss T Ruelata Boulder
VHC: THOMAS Mr J & Mrs H M Byrons Greengrass

ND (7 Entries) Abs: 1
1st: RICHARDSON Mr G & Mrs C Ragatam Hawk At Staynorwood
2nd: DEAN Mrs C Cedarhill Authorized
3rd: JENKINS Miss L M Badgerbeck Bobby Owl
Res: VASEY, Ms L H & PEACOCK Miss T Ruelata Boulder
VHC: THOMAS Mr J & Mrs H M Byrons Greengrass

GD (11 Entries) Abs: 0
1st: WALLACE Mrs A Hobholt Harrier JW
2nd: PEACOCK Miss T J Ragatam Harris JW
3rd: JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Clipstone Tailor
Res: CHEESEMAN Mr P Bromscar Powderfinger
VHC: MORGAN Mr M & Mrs T Badgerbeck Festive Spirit At Blewecourt

PGD (12 Entries) Abs: 3
1st: CROCKETT Mrs G Badgerbeck Prestige At Melincoed
2nd: MORGAN Mr M & Mrs T Badgerbeck Festive Spirit At Blewecourt
3rd: SHARP Mrs M Rhozzum Flint
Res: NORCROSS Miss A M Stoneygin Alfred The Great
VHC: JOHNSON Miss K J Karison Kasper

LD (16 Entries) Abs: 4
1st: SINGH Miss J Vandamere's Secret Agent JW
2nd: DAVIS Mrs C Hesslemere Thriller
3rd: HARRISON Miss A Iacheslei Torus JW
Res: CULLEY Ms A Earthwise Deuteronomy Sh.CM
VHC: CLARK Mrs P Gameway Charles Dickens

OD (4 Entries) Abs: 0
1st: HARRISON Miss A Iacheslei Taum JW
2nd: SNEDDON Mrs M Kersfell Comet JW
3rd: 1 SHARP Mrs M Rhozzum Dankworth
Res: HOLLINGSBEE Mr M J & Mrs J M Ch Otterwood Amex JW Sh.CM
VHC:

MPB (10 Entries) Abs: 0
1st: DAVIS Mrs C Hesslemere Miss Lemon
2nd: FRYER Mr D G & Mrs A C Irton Polka
3rd: SMALL Mrs M Badgerbeck Tree Pipit At Tilmoray
Res: JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Clipstone Moira
VHC: NICHOLSON Mr H W Bonzodog Mustang Sally at Starburst

PB (12 Entries) Abs: 3
1st: FREIVOKH Mr K Dugaden Dilemma At Artwork
2nd: HUNT Mr D & Mrs G M Ottaswell Obsession
3rd: WATTS Mrs P W Markrich Kamal
Res: JOHNS Mr P & Mrs K Alardyn Candle In The Wind
VHC: JOHNSON Miss K J Karison Kamellia

JB (19 Entries) Abs: 2
1st: PICKERING Mr G A Picer Bright Idea
2nd: MORGAN Mr M & Mrs T Glebeheath Minnie The Motor At Blewecourt
3rd: ARMSTRONG Mr R & Mrs B Totemia She Knows You Know at Justrite
Res: JOHNSON, Mrs B & WILLIAMS Mr K E Quarryway Sorrel
VHC: LIMEBEAR, Mrs K & IRVING Mrs K Dandyow Blue Bell

(12 Entries) Abs: 1
1st: HUNT Mr D & Mrs G M Ottaswell Obsession
2nd: LIMEBEAR, Mrs K & IRVING Mrs K Dandyow Blue Bell
3rd: NORRIS, Mrs S P Cast A Spell Over Brookbank
Res: TAYLOR Mr R F & Mrs S L Foxthorn Maggie May
VHC: GILES, Mrs J & BIRTLES Mr D Smartstone Festive

(12 Entries) Abs: 5
1st: STEVENS Mrs G Cobstoneway Moonlight
2nd: VASEY Ms L Ruelata Allspice JW
3rd: 1RAMUS Mr & Mrs R Dandyhow Rose And Crown
Res: MOFFATT Mrs P Laurelton Blue Lace
VHC: COLE Mrs E Towden Felicity Pipit

PGB (19 Entries) Abs: 2
1st: FRASER, Mr K K & BUTLER Mrs T J Blue Tutu Via Ycart
2nd: HARRIS Mrs B S Penlumeg Pendant
3rd: JENKINS Miss L M Badgerbeck Purdi JW
Res: HARRISON Miss A Iacheslei Montanus JW
VHC: NOSEDA Mrs J Clipstone Penny Pocket

LB (17 Entries) Abs: 3
1st: GUVERCIN Mrs J Glebeheath Figurine
2nd: HARRISON Miss A Iacheslei Deva JW
3rd: WRIGHT Mr R G & Mrs E A Totherend Toffee Apple
Res: DAVIS Mrs C Hesslemere Silent Witness JW Sh.CM
VHC: DICKINSON, Mr & Mrs B & JAMES Miss T Stoneygin Ripon Ruby By Badgerholme JW Sh.CM

OB (8 Entries) Abs: 1
1st: MCPHERSON Mr S A Brumberhill Breeze
2nd: JENKINS Miss L M Badgerbeck Fantacy JW
3rd: SINGH Miss J Nanrich Lets Go To Vandamere
Res: CUTHBERTSON Mr & Mrs A Ashbrae Trinnie
VHC: 11145 KESTLE C Bristlebrush Lilly Lou


 



Go To Top Of Page