Border Border Union 2008 Results




KC Breed Standards
Crufts 2008

National Terrier 2008

National Terrier 2008 Judge

W.E.L.K.S.2008

Birmingham National 200
Birmingham National 2008 Judge

The Scottish Kennel Club 2008
The Scottish Kennel Club Judge 08

Bath 2008
Bath 2008 Judge

Southern Counties 2008
Southern Counties 2008 Judge

Three Counties 2008
Three Counties 2008 Judge

Border Union 2008
Border Union 2008 Judge

Blackpool 2008
Blackpool 2008 Judge

Windsor 2008
Windsor 2008 Judge

South Wales 2008
South Wales 2008 Judge

East Of England 2008

Leeds 2008
Leeds 2008 Judge

Paignton 2008
Paignton 2008 Judge

Bournemouth 2008
Bournemouth 2008 Judge

Welsh KC 2008
Welsh KC 2008 Judge

SKC August 2008
SKC August 2008 Judge

City Of Birmingham 2008
City Of Birmingham 2008 Judge

Richmond 2008

Darlington 2008
Darlington 2008 Judge

Driffield 2008
Driffield 2008 Judge

Belfast 2008

Midland Counties 2008

LKA 2008

Border Union Agricultural Society
Venue: Springwood Park, Kelso, Roxburghshire, TD5 8LS

Judge(s) Mrs J E Tuck

DCC STONEYGIN JACK THE LAD AT NICKELTWEED (MR A & MRS N HARRIS)
RDCC CH OTTERBOBS NINEZERGH (MRS H GILPIN)
BCC PICER BRIGHT IDEA (MR G A PICKERING)
RBCC NANRICH LETS GO TO VANDAMERE (MISS J SINGH)
BOB PICER BRIGHT IDEA (MR G A PICKERING)
BP MARKRICH MY KAMAL (MS P W WATTS)

MINOR PUPPY - Dog

Entries: 7 Absentees: 0

1st BLACKMINE ROSSINGTON (MISS T JAMES)
2nd AKENSIDE ZADOK THE PRIEST (MRS H MCKENZIE)
3rd WESTMARTE CAPALGO TIME AT VISRIE (MR M & MRS S GREGORY)
Res LAIREHOPE BLUE JINGLE JEWEL NAF (MR P & MRS K LOTHIAN)
VHC BOOTSTRAP LAD (MR S & MRS C E GRIFFITHS)

PUPPY - Dog

Entries: 3 Absentees: 0

1st MURPHS RUTLAND RASCAL (MRS S E IDDON)
2nd REDFOX ROBBIE (MR D & MRS B MARR)

JUNIOR - Dog

Entries: 9 Absentees: 1

1st ALCUMLOW STARSTRUCK (MR, MRS & MISS BARBER)
2nd MINX'S DIAMOND (MRS ANDERSON)
3rd RUELATA BOULDER (MS &MISS VASEY & PEACOCK)
Res QUARRYWAY DILL (MRS B & MR K E JOHNSON & WILLIAMS)
VHC EARTHWISE WOLFBANE (MR E HOUSTON)

NOVICE - Dog

Entries: 4 Absentees: 0

1st RUELATA BOULDER (MS &MISS VASEY & PEACOCK)
2nd BLACKMINE ROSSINGTON (MISS T JAMES)
3rd EARTHWISE WOLFBANE (MR E HOUSTON)
Res SPELL CASTER OF CONNEIL (MRS M STORIE)

GRADUATE - Dog

Entries: 5 Absentees: 3

1st MANSERGH SONG THRUSH (MISS WOOLRICH)
2nd APPLESIDE LITTLE HERBERT (MR G MCCONNACHIE)

POST GRADUATE - Dog

Entries: 10 Absentees: 3

1st HOBHOLT HARRIER JW (MRS M A WALLACE)
2nd EARTHWISE FOLLOW ME (MR E HOUSTON)
3rd JONCROFT ORCADIAN SCION (MISS A W CULLEY)
Res FOXCRAIG MAGICIAN (MR G R SUGARS)
VHC FOXCRAIG JESTER (MR G R SUGARS)

LIMIT - Dog

Entries: 9 Absentees: 3

1st VANDAMERE'S SECRET AGENT JW (MISS J SINGH)
2nd KERSFELL COMET JW (MRS M SNEDDON)
3rd KARISON KASPER (MISS K JOHNSON)
Res BROMSCAR POWDERFINGER (MR P CHEESEMAN)
VHC IRTON UP HELLY AA (MR & MRS D & A FRYER)

OPEN - Dog

Entries: 14 Absentees: 2

1st STONEYGIN JACK THE LAD AT NICKELTWEED (MR A & MRS N HARRIS)
2nd CH OTTERBOBS NINEZERGH (MRS H GILPIN)
3rd CH OTTERWOOD AMEX JW SH CM (MR & MRS M HOLLINGSBEE)
Res CH TWEEDBURN VALENTINO (MR & MRS G C ARCHIBALD)
VHC CH TYTHROP TAPAS (MRS J L LEE)

MINOR PUPPY - Bitch

Entries: 12 Absentees: 3

1st IRTON POLKA (MR & MRS D & A FRYER)
2nd TERRACAO'S NELL GYWN AT ESYNTONA (MR I HOPPER)
3rd SARECEN SUSIE (E J SCOTT)
Res REXLANDS STORM PETREL (MRS D PEARSON)
VHC REMONY BARLEY TWIST (MRS A E GREGORY)

PUPPY - Bitch

Entries: 6 Absentees: 2

1st MARKRICH MY KAMAL (MS P W WATTS)
2nd REMONY BARLEY TWIST (MRS A E GREGORY)
3rd KERSFELL CALPURNIA (MRS M SNEDDON)
Res ALCUMLOW SPANISH STEPS (MR, MRS & MISS BARBER)

JUNIOR - Bitch

Entries: 11 Absentees: 2

1st PICER BRIGHT IDEA (MR G A PICKERING)
2nd KARISON KAMELLIA (MISS K JOHNSON)
3rd QUARRYWAY SORREL (MRS B & MR K E JOHNSON & WILLIAMS)
Res ALCUMLOW STARRY NIGHT (MR, MRS & MISS BARBER)
VHC KILBURN CHOCOLATE MUFFIN (E J SCOTT)

NOVICE - Bitch

Entries: 5 Absentees: 0

1st REMONY BARLEY TWIST (MRS A E GREGORY)
2nd CROALCHAPEL MISS MEGGIE (MRS A DOUGLAS)
3rd KERSFELL CORDELIA (MRS M SNEDDON)
Res AMBERS GIFT OF CONNEIL (MRS M STORIE)

GRADUATE - Bitch

Entries: 4 Absentees: 0

1st PICER POLYANTHUS (MR G A PICKERING)
2nd ACHNAGAIRN PLUM DUFF (MRS A FRASER)
3rd ACHNAGAIRN QUICK STEP (MRS A FRASER)
Res CARRICKFARM MADDY (MRS V M ARMSTRONG)

POST GRADUATE - Bitch

Entries: 22 Absentees: 6

1st THORNEYBURN MINNIE THE MINX (MRS M J WANLESS)
2nd MARKRICH MY MOTI (MRS J E & MS P W SMITH & WATTS)
3rd WAGTAIL LASS VIA YCART (MR K & MRS T FRASER & BUTLER)
Res DENTON POLLY (MRS V J NELSON)
VHC TYTHROP TRAVIATA (MRS J L LEE)

LIMIT - Bitch

Entries: 18 Absentees: 3

1st STONEYGIN RIPON RUBY BY BADGERHOLME JW SHCM (MR B & MRS B & MISS T DICKINSON & JAMES)
2nd BAYWILLOW CANAPE AT SMALESMOUTH (JANE ROBERTS)
3rd BLUE TUTU VIA YCART (MR K & MRS T FRASER & BUTLER)
Res OTTERWOOD ILEX JW SH CM (MR & MRS M HOLLINGSBEE)
VHC TOTHEREND BLUEBELLE O'BALL (MR R G & MRS E A WRIGHT)

OPEN - Bitch

Entries: 9 Absentees: 3

1st NANRICH LETS GO TO VANDAMERE (MISS J SINGH)
2nd BRUMBERHILL BELLE DE JOUR (MR S A MCPHERSON)
3rd DANDYHOW MADAM BUTTERFLY (MRS L A CRAWLEY)
Res TWEEDBURN SWEETHEART (MR & MRS G C ARCHIBALD)
VHC MANSERGH MAISY TOATS AT ALCUMLOW (MR, MRS & MISS BARBER)

 

 

Go To Top Of Page