Border Bath 2008 Results




KC Breed Standards
Crufts 2008

National Terrier 2008

National Terrier 2008 Judge

W.E.L.K.S.2008

Birmingham National 200
Birmingham National 2008 Judge

The Scottish Kennel Club 2008
The Scottish Kennel Club Judge 08

Bath 2008
Bath 2008 Judge

Southern Counties 2008
Southern Counties 2008 Judge

Three Counties 2008
Three Counties 2008 Judge

Border Union 2008
Border Union 2008 Judge

Blackpool 2008
Blackpool 2008 Judge

Windsor 2008
Windsor 2008 Judge

South Wales 2008
South Wales 2008 Judge

East Of England 2008

Leeds 2008
Leeds 2008 Judge

Paignton 2008
Paignton 2008 Judge

Bournemouth 2008
Bournemouth 2008 Judge

Welsh KC 2008
Welsh KC 2008 Judge

SKC August 2008
SKC August 2008 Judge

City Of Birmingham 2008
City Of Birmingham 2008 Judge

Richmond 2008

Darlington 2008
Darlington 2008 Judge

Driffield 2008
Driffield 2008 Judge

Belfast 2008

Midland Counties 2008

LKA 2008

Border Terrier


Judge: Mr J Watson



Dog CC : HOLLINGSBEE Mr M J & Mrs J M Ch Otterwood Amex JW Sh.CM
Res Dog CC : SINGH Miss J Vandamere's Secret Agent JW
Bitch CC : MORGAN Mrs T & Mr M Glebeheath Minnie The Motor At Blewecourt
Res Bitch CC : DICKINSON, Mr & Mrs B & JAMES Miss T Stoneygin Ripon Ruby By Badgerholme JW Sh.CM
Best Puppy : IRVING Mrs K. M. Dandyhow Masterpiece
Best Veteran : MOONEY Mr A & Mrs W Chesterton Broken Promise
BEST OF BREED : HOLLINGSBEE Mr M J & Mrs J M Ch Otterwood Amex JW Sh.CM

 

MPD (7 Entries) Abs: 2

1st: IRVING Mrs K. M. Dandyhow Masterpiece
2nd: JAMES T Blackmine Rossington
3rd: STONE Mr & Mrs D Groomwell Bluestar
Res: 1DOCWRA Mrs V L K Bandicoot Double O Seven
VHC: VAUGHAN Mrs L M Parruss Cameron

PD (2 Entries) Abs: 1

1st: ANSCOMBE Mr M & Mrs T Tufterslodge Mischief
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

JD (9 Entries) Abs: 3

1st: GIRLING Mrs S J & Mr C P Benattivo Rock Robin
2nd: THOMAS Mr J & Mrs H Byrons Greengrass
3rd: IRVING Mrs K. M. Dandyhow Royal Oak
Res: 1460 LEVETT, Mr M J & ROBBINS Miss L S Kyscafter Emrys
VHC: 1404 BAIRD Mr W & Mrs T J Dowgri Daredevil

GD (7 Entries) Abs: 2

1st: JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Clipstone Tailor
2nd: SPENCER Miss C Caznray Double Trouble
3rd: MORGAN Mrs T & Mr M Badgerbeck Festive Spirit At Blewecourt
Res: SMITH Mr M J & Mrs V P Ottaswell Rigoletto
VHC: ANSCOMBE Mr M & Mrs T Tufterslodge Walnut

PGD (10 Entries) Abs: 2

1st: EVANS, Mr J A & EVANS Misses F F & E H Jenabeck Cie Coch at Nogard
2nd: BUTLER Mrs J Arizcrow Sergeant At Arms
3rd: MOFFATT, Mrs P & ZECH Miss S Towden Storm Diver At Laurelton
Res: WOOLLACOTT Ms J Tufterslodge Whistler
VHC: WALDRON Mrs V Duke of William at Intack

LD (13 Entries) Abs: 1

1st: SINGH Miss J Vandamere's Secret Agent JW
2nd: CLARK Mrs P Gameway Charles Dickens
3rd: BARNETT Miss M E Brockfox Buckshot
Res: GUVERCIN Mrs J Dandyhow Figaro at Glebeheath JW Sh.CM
VHC: LARNER, Mrs E J & LARNER Miss R C Hawcoat Double Expresso

OD (9 Entries) Abs: 1

1st: HOLLINGSBEE Mr M J & Mrs J M Ch Otterwood Amex JW Sh.CM
2nd: WOOLLACOTT Ms J Picer Monty Zoomer Of Tuifterslodge
3rd: CLARK Mrs P Ch Gameway Kiwi JW
Res: TUFFIN Mrs K Bel Ch Hartswelin Little Tyke At Oatberry
VHC: REEVES Mrs M B Baywillow Racing Blue JW

VD (2 Entries) Abs: 0

1st: JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Ch Rossula Magic Borderer Clisptone
2nd: LAZELL Mrs G Conundrum Ivanhoe
3rd:
Res:
VHC:

MPB (7 Entries) Abs: 1

1st: JOHNS, Mr & Mrs P & K & JOHNS Mrs K Alardyn Nikita
2nd: JOHNS, Mr & Mrs P & K & JOHNS Mrs K Alardyn Candle In The Wind
3rd: STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Rhozzum Keynote With Foxfactor
Res: JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Clipstone Moira
VHC: BULL Mrs L & Mr A Aurgwen Argentina

PB (5 Entries) Abs: 1

1st: FREIVOKH Mr K Dugaden Dilemma At Artwork
2nd: MOFFATT Mrs P Laurelton Summer Breeze
3rd: DEAN Prof S P Yeomeadow Heather For Tyrian
Res: FULKER Mr P & Mrs H Gameway Set And Match
VHC:

JB (8 Entries) Abs: 2

1st: MORGAN Mrs T & Mr M Glebeheath Minnie The Motor At Blewecourt
2nd: ALDIS Miss J Torryburn Sequoia
3rd: PARSONS Mr J Kyscafter Nimue
Res: DEAN Prof S P Eneonith String Of Pearls
VHC: HALES Mrs S Dandyhow Queen Vic At Hoathwood

GB (5 Entries) Abs: 0

1st: DOCWRA Mrs V L K Bandicoot Candy Twist
2nd: VINTCENT Mrs L J Lighthorne Lottie
3rd: STEVENS Mrs G Cobstoneway Moonlight
Res: ANSCOMBE Mr M & Mrs T Tufterslodge Willow TAF
VHC: WRIGHT Mr R G & Mrs E A Totherend Twinkerbelle

PGB (13 Entries) Abs: 3

1st: JENKINS Miss L M Badgerbeck Purdi JW
2nd: WRIGHT Mr R G & Mrs E A Totherend Toffee Apple
3rd: REEVES Mrs M B Baywillow Tarte Tatin JW
Res: SOUTH Mrs P Borderella Amy
VHC: D'ARCY-DONNELLY, Mr E & MATTHEWS Mr P Mattedonn Bonnie Beatrix

LB (12 Entries) Abs: 2

1st: DICKINSON, Mr & Mrs B & JAMES Miss T Stoneygin Ripon Ruby By Badgerholme JW Sh.CM
2nd: STEVENS Mrs G Springhill Pacify of Cobstoneway
3rd: 1GUVERCIN Mrs J Glebeheath Figurine
Res: GIRLING Mrs S J & Mr C P Benattivo Mulberry
VHC: HYSLOP Mrs G Rubicon Raincloud Sh.CM

OB (6 Entries) Abs: 1

1st: JENKINS Miss L M Badgerbeck Fantacy JW
2nd: SINGH Miss J Nanrich Lets Go To Vandamere
3rd: JORDAN Mrs R Rubicon Reward
Res: LARNER, Mrs E J & LARNER Miss R C Morgandare Tohyah At Hawcoat
VHC: NEWSOME Mr B & Mrs K Kighill Millymoo JW Sh.CM

Class 292 VB (5 Entries) Abs: 0

1st: MOONEY Mr A & Mrs W Chesterton Broken Promise
2nd: FREIVOKH Mr K Kelgram Kashmir At Artwork
3rd: MOFFATT Mrs P Laurelton Sally Sunshine
Res: ATKIN Ms J J Rhozzum Rhapsody in Earthwold
VHC: SOUTH Mrs P Olderhill Hesta At Borderella


 

Go To Top Of Page