www.terrierworld.co.uk ©
 
Border Three Counties 11 Results




KC Breed Standard

Three Counties 11


BORDER THREE COUNTIES 11

Judge: Dr R E Wheatley


BEST OF BREED : 1002 BAILEY Mrs M A Ch Grindelvald In Full Cry JW
Dog CC : 1002 BAILEY Mrs M A Ch Grindelvald In Full Cry JW
Res Dog CC : 1095 NORTH Miss J Northborders Mr Pickles
Bitch CC : 1007 BLADEN Miss D S Foxyard Better Behave At Emblehope
Res Bitch CC : 1080 MARTIN Mr D K & Mrs D Bortino Smiling Queen
Best Puppy : 1049 IRVING Mrs K. M. Dandyhow Dr Walter
Best Veteran :
Best Breeder : IRVING

Class 251 MPD (6 Entries) Abs: 1
1st: 1049 IRVING Mrs K. M. Dandyhow Dr Walter
2nd: 1024 FRYER Mr D G & Mrs A C Irton Morse Code
3rd: 1138 WOOLLACOTT Ms J Tufterslodge Ososimple
Res: 1101 POWRIE Mrs J Gameway Midnight Dragon
VHC: 1067 LINDLEY Mrs S. E Meglind Aviator

Class 252 PD (4 Entries) Abs: 0
1st: 1040 HALES Mrs S Hoathwood Habanero
2nd: 1072 LOWRY Mr M Ravenside Workforce
3rd:
Res:
VHC:

Class 253 JD (9 Entries) Abs: 1
1st: 1095 NORTH Miss J Northborders Mr Pickles
2nd: 1013 DOCWRA Mrs V L K Bandicoot Double Take
3rd: 1017 EDWARDS Mr W T & Mrs J L Quarryway Tabasco At Dualta
Res: 1107 ROSE Miss S Kersfell Conquistador
VHC: 1008 BLAKEMORE Mrs K J Sextonmagic Willowherb

Class 254 YD (7 Entries) Abs: 0
1st: 999 ARCHIBALD Mr & Mrs G C Lairehope Lord of the Glen at Tweedburn
2nd: 1129 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Foxfactor Pied Piper JW Sh.CM
3rd: 1111 SHARP Mrs M Rhozzum Valet
Res: 1134 WALLACE Mrs A Hobholt Helmsman JW
VHC: 1137 WILLIAMS Mrs A D Hollowmoor Final Choice

Class 255 PGD (10 Entries) Abs: 1
1st: 1119 SOUTH Mrs P Borderella Day Tripper JW
2nd: 1042 HARRISON Miss A Iacheslei Cantus JW
3rd: 995 ANDERSON Mrs N The Dark Crystal
Res: 1083 MATTHEWS Mr D & Mrs A Rexlands Cock Robin
VHC: 1035 GOLDING Mr & Mrs Ashbrae Fellman at Beaconpike

Class 256 LD (16 Entries) Abs: 1
1st: 1117 SNEDDON Mrs M Chesterton Top Hat And Tails By Kersfell JW
2nd: 1029 GILPIN Mr & Mrs J R Otterbobs Riggindale JW
3rd: 1064 KENNA, Ms A S & WATSON Mr S Bramblebee Little Tike At Cynetkoy
Res: 1012 COBBLEDICK Mrs J Laurelton Moonlight Cowboy Sh.CM
VHC: 1003 BAIRD Mr W & Mrs T Dowgri Diggory

Class 257 OD (13 Entries) Abs: 2
1st: 1002 BAILEY Mrs M A Ch Grindelvald In Full Cry JW
2nd: 1043 HARRISON Miss A Iacheslei Torus JW
3rd: 1058 JOHNSON, Mrs B & WILLIAMS Mr K E Ch Quarryway Dill
Res: 1050 IRVING Mrs K. M. Ch Dandyhow Beeline
VHC: 1069 LOCKLEY Mr & Mrs D Brave Rebellion At Chatmoss Sh.CM

Class 258 MPB (6 Entries) Abs: 3
1st: 1110 SANSOM Mrs C E Tufterslodge Tiz Only Me
2nd: 1026 FRYER Mr D G & Mrs A C Irton Enigma
3rd: 1070 LOCKLEY Mr & Mrs D Cowlishaw Silver Lady By Chatmoss
Res:
VHC:

Class 259 PB (8 Entries) Abs: 1
1st: 1066 LEE Mrs J L Tythrop Touch Wood
2nd: 1118 SOUTH Mrs P Tameila Penny Lane By Borderella
3rd: 1098 PAYLER Mrs J & Mr J P Badgerbeck The Vivacious At Jansara
Res: 1091 MOSELEY Miss S Benattivo Abiba
VHC: 1110 SANSOM Mrs C E Tufterslodge Tiz Only Me

Class 260 JB (18 Entries) Abs: 3
1st: 1056 JOHNSON Miss K J Karison Koffee
2nd: 1020 FLETCHER Mr A & Mrs H Picer Beersheba
3rd: 1136 WILDEY Mr G Bramblebrae Violet At Shiftyfox
Res: 1041 HAMILTON Mr J Gameway Take A Bow
VHC: 1099 PICKERING Mr G & Mrs S Picer Hildora

Class 261 YB (12 Entries) Abs: 2
1st: 1007 BLADEN Miss D S Foxyard Better Behave At Emblehope
2nd: 994 ALDOUS Mrs L Othamcourt Snow Bunting at Twigglestone
3rd: 1047 HORNER Mr & Mrs A G Stineval Santina
Res: 1005 BARRETT Mr R J & Mrs E A Howthwaite In Violet
VHC: 1057 JOHNSON Miss K J Karison Kokoa

Class 262 PGB (12 Entries) Abs: 2
1st: 1060 JOHNSON, Mrs B & WILLIAMS Mr K E Biddestone Poppyseed By Quarryway
2nd: 1089 MOORE Mr M & Mrs L I Bramblequest Brocade
3rd: 1108 ROSLIN-WILLIAMS Miss A Mansergh Singsong
Res: 1086 MAY, Miss J & WHISKER Mr S Thistlestone Jenny Wren
VHC: 1104 ROBBINS Miss L S Kyscafter Kestrel

Class 263 LB (19 Entries) Abs: 0
1st: 1080 MARTIN Mr D K & Mrs D Bortino Smiling Queen
2nd: 1106 ROBERTS Mrs J Smalesmouth Maylady
3rd: 1096 PARR Mrs C E Head Over Heels at Westpoint
Res: 1021 FLETCHER Mr A & Mrs H Vallemoss Matilda May
VHC: 1078 MARTIN Mr & Mrs C J Stineval Celeste At Merumhor

Class 264 OB (10 Entries) Abs: 1
1st: 1063 JUDGE, Mrs B A & JUDGE, Miss S A & THOMPSON Mr P Plushcourt The Bees Knees In Thoraldby
2nd: 1010 CLARK Mrs P Ch Southash Blue Betty Boo Gameway JW
3rd: 1100 PICKERING Mr G & Mrs S Picer Polyanthus JW
Res: 1032 GIRLING Mrs S J & Mr C P Benattivo Rosina JW
VHC: 1071 LOCKLEY Mr & Mrs D Foxthorn Texas Star At Chatmoss


Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©