www.terrierworld.co.uk ©
 
Border Bournemouth 12




KC Breed Standard

Bournemouth 12


BORDER BOURNEMOUTH 12

Judge: Mr W Browne-Cole


BEST OF BREED : 4486 IRVING Mrs K. M. Dandyhow Dr Walter
Dog CC : 4486 IRVING Mrs K. M. Dandyhow Dr Walter
Res Dog CC : 4473 GUVERCIN Mrs J Dandyhow Jumping Jack at Glebeheath JW
Bitch CC : 4497 MAY, Miss J & WHISKER Mr S Thistlestone Jenny Wren Sh.CM
Res Bitch CC : 4533 WILDEY Mr G Ch Bramblebrae Violet At Shiftyfox JW
Best Puppy : 4487 IRVING Mrs K. M. Dandyhow Sonata
Best Veteran : 4484 HYSLOP Mrs G Rubicon Raincloud Sh.CM
Best Breeder :

Class 1252 VD NO ENTRIES

Class 1253 MPD (4 Entries) Abs: 1
1st: 4522 SINGH Miss B J Ragatam Poco For Borderbridge
2nd: 4534 WILSON Mrs S Olderhill Cadfael
3rd: 4472 GUVERCIN Mrs J Glebeheath Jump the Gun
Res:
VHC:

Class 1254 PD (4 Entries) Abs: 1
1st: 4481 HOLLINGSBEE Mr M J & Mrs J M Otterwood Cyrus
2nd: 4482 HOLMES Mrs M J Bimandi's Bombastic
3rd: 4470 GREGORY Mr M & Mrs S Visrie Rango Raptor
Res:
VHC:

Class 1255 JD (4 Entries) Abs: 1
1st: 4479 HAYDON, Miss J A & GIBBINGS Mr M W V Earthtaw Dexter
2nd: 4509 RAMUS Mr & Mrs R Onthill Amaretto
3rd: 4529 WALLER Miss S Question Master
Res:
VHC:

Class 1256 ND (5 Entries) Abs: 0
1st: 4519 RUMSAM Miss E D Saygo of Hassage
2nd: 4481 HOLLINGSBEE Mr M J & Mrs J M Otterwood Cyrus
3rd: 4479 HAYDON, Miss J A & GIBBINGS Mr M W V Earthtaw Dexter
Res: 4522 SINGH Miss B J Ragatam Poco For Borderbridge
VHC: 4529 WALLER Miss S Question Master

Class 1257 GD (4 Entries) Abs: 0
1st: 4469 GORDON Mrs J S Tarkatale Midnight Memory
2nd: 4505 NITARSKA Miss K Oatberry Snow Storm
3rd: 4526 TAYLOR Mr R F & Mrs S L Foxthorn Mcvicar
Res: 4531 WARNEFORD Mr R J & Mrs D M Hartswelin Houdini
VHC:

Class 1258 PGD (6 Entries) Abs: 0
1st: 4518 ROSE Miss S Kersfell Conquistador
2nd: 4527 TUFFIN Mrs K Othamcourt Woodchat at Oatberry
3rd: 4510 RAMUS Mr & Mrs R Onthill Fernando
Res: 4540 YATES Mrs M & Mr N Okarito Omar
VHC: 4505 NITARSKA Miss K Oatberry Snow Storm

Class 1259 LD (10 Entries) Abs: 2
1st: 4473 GUVERCIN Mrs J Dandyhow Jumping Jack at Glebeheath JW
2nd: 4460 DICKINSON Mr B & Mrs B Ragatam Newmarket At Badgerholme Jw
3rd: 4488 JENKINS Miss L M Badgerbeck Pablo
Res: 4454 COBBLEDICK Mrs J Laurelton Moonlight Cowboy Sh.CM
VHC: 4532 WESTLAND Miss L E Renaissance Rhododendron

Class 1260 OD (7 Entries) Abs: 0
1st: 4486 IRVING Mrs K. M. Dandyhow Dr Walter
2nd: 4523 SPENCER Miss C Cobstoneway River Magic JW Sh.CM
3rd: 4524 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Ch Foxfactor Pied Piper JW Sh.CM
Res: 4535 WILSON Mrs S Olderhill Afortunado
VHC: 4477 HARRISON Miss A Iacheslei Cantus JW

Class 1261 VB (2 Entries) Abs: 1
1st: 4484 HYSLOP Mrs G Rubicon Raincloud Sh.CM
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 1262 MPB (5 Entries) Abs: 1
1st: 4508 PEACOCK Miss T Ragatam Puzzle
2nd: 4536 WILSON Mrs S Olderhill Claudette
3rd: 4453 CHANNER Mrs S J Rubyfin Kara Emerald
Res: 4506 NITARSKA Miss K Cedarhill Madame Butterfly
VHC:

Class 1263 PB (8 Entries) Abs: 0
1st: 4487 IRVING Mrs K. M. Dandyhow Sonata
2nd: 4478 HARRISON Miss A Iacheslei Corus
3rd: 4466 GIRLING Mrs S J & Mr C P Benattivo Double Flame
Res: 4496 MATTHEWS Mr D & Mrs A Tojamatt Morgana
VHC: 4506 NITARSKA Miss K Cedarhill Madame Butterfly

Class 1264 JB (7 Entries) Abs: 3
1st: 4475 HARRIS Mrs N J & Mr A P Nickeltweed Maggie May
2nd: 4525 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Foxfactor Cue The Music JW
3rd: 4468 GODBOLD Mrs S Foxfactor Goody Blue Shoes
Res: 4512 REEVES Mrs M B Baywillow Blue Design
VHC:

Class 1265 NB (7 Entries) Abs: 2
1st: 4508 PEACOCK Miss T Ragatam Puzzle
2nd: 4478 HARRISON Miss A Iacheslei Corus
3rd: 4512 REEVES Mrs M B Baywillow Blue Design
Res:
VHC:

Class 1266 GB (7 Entries) Abs: 4
1st: 4485 HYSLOP Mrs G Baywillow Brown Braid
2nd: 4520 SANSOM Mrs C E Tufterslodge Tiz Only Me
3rd: 4456 COLE Mrs E Towden Jessica Jay
Res:
VHC:

Class 1267 PGB (7 Entries) Abs: 4
1st: 4516 ROBERTS Mrs J Smalesmouth Maylady
2nd: 4456 COLE Mrs E Towden Jessica Jay
3rd: 4503 MOORE Mr M & Mrs L I Bramblequest Brocade
Res:
VHC:

Class 1268 LB (11 Entries) Abs: 0
1st: 4497 MAY, Miss J & WHISKER Mr S Thistlestone Jenny Wren Sh.CM
2nd: 4492 MARTIN Mr D K & Mrs D Bortino Smiling Queen
3rd: 4513 ROBBINS Miss L S Kyscafter Kestrel Sh.CM
Res: 4514 ROBERTS Mr J Badgerbeck Ballerina
VHC: 4530 WALLER Miss S Worker's Playtime

Class 1269 OB (7 Entries) Abs: 3
1st: 4533 WILDEY Mr G Ch Bramblebrae Violet At Shiftyfox JW
2nd: 4467 GIRLING Mrs S J & Mr C P Benattivo Rosina JW
3rd: 4464 FRAY Mrs A Grindelvald Miss Teak At Eltonfurze
Res: 4515 ROBERTS Mr J Badgerbeck Fantacy JW
VHC:




Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©