www.terrierworld.co.uk ©
 
Border Bournemouth 11 Results




KC Breed Standard

Bournemouth 11


BORDER BOURNEMOUTH 11

Judge: Mrs Z Thorn-Andrews


BEST OF BREED : 2137 GUVERCIN Mrs J Achnagairn Code Name Glebeheath JW Sh.CM
Dog CC : 2145 IRVING Mrs K. M. Ch Dandyhow Beeline
Res Dog CC : 2174 RAMUS Mrs A M Onthill Fernando
Bitch CC : 2137 GUVERCIN Mrs J Achnagairn Code Name Glebeheath JW Sh.CM
Res Bitch CC : 2132 GIRLING Mr C P & Mrs S J Benattivo Faberge
Best Puppy : 2136 GUVERCIN Mrs J Dandyhow Jumping Jack At Glebeheath
Best Veteran : 2195 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Ch Manx Margaid Sh.CM
Best Breeder :

Class 597 VD (3 Entries) Abs: 0
1st: 2105 AXFORD Mrs H M Barterhound Rhinestone
2nd: 2106 AXFORD, Mrs H M & IRVING Mrs K M Dandyhow Dumb Waiter
3rd: 2188 SMALL Mrs M Tulawyn Oberon at Tilmoray
Res:
VHC:

Class 598 MPD (8 Entries) Abs: 2
1st: 2136 GUVERCIN Mrs J Dandyhow Jumping Jack At Glebeheath
2nd: 2198 TUFFIN Mrs K Othamcourt Woodchat at Oatberry
3rd: 2149 DICKINSON Mr & Mrs B Ragatam Newmarket At Badgerholme
Res: 2185 SINGH Miss B J Borderbridge Adagio
VHC: 2135 GREEN Mr M & Mrs D Afterglow You're Fired

Class 599 PD (5 Entries) Abs: 0
1st: 2144 IRVING Mrs K. M. Dandyhow Dr Walter
2nd: 2138 HALES Mrs S Hoathwood Habanero
3rd: 2206 WOOLLACOTT Ms J Tufterslodge Ososimple
Res: 2201 WARNEFORD Mr R J & Mrs D M Hartswelin Houdini
VHC: 2203 WILSON Mrs S Olderhill Afortunado

Class 600 JD (4 Entries) Abs: 1
1st: 2126 DEAN Mrs C Cedarhill Beyond The Stars
2nd: 2169 NEWMAN Miss R Varn Lagan Laddie By Nookshot
3rd: 2131 FULKER Mr P & Mrs H Foxpaw Brilliant Disguise
Res:
VHC:

Class 601 ND (1 Entries) Abs: 0
1st: 2149 DICKINSON Mr & Mrs B Ragatam Newmarket At Badgerholme
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 602 GD (3 Entries) Abs: 0
1st: 2107 BISHOP Mr D Withershins Victor
2nd: 2126 DEAN Mrs C Cedarhill Beyond The Stars
3rd: 2109 BLAKEMORE Mrs K J Sextonmagic Willowherb
Res:
VHC:

Class 603 PGD (7 Entries) Abs: 0
1st: 2174 RAMUS Mrs A M Onthill Fernando
2nd: 2170 NEWMAN Miss R Nookshot Highland Toffee
3rd: 2194 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Foxfactor Pied Piper JW Sh.CM
Res: 2113 CHANNER Mrs S J Mingrovia Flintstone Chief At Rubyfin
VHC: 2202 WESTLAND Miss L E Renaissance Rhododendron

Class 604 LD (8 Entries) Abs: 1
1st: 2156 MARTIN Mr D K & Mrs D Bortino High Society
2nd: 2117 COBBLEDICK Mrs J Laurelton Moonlight Cowboy Sh.CM
3rd: 2141 HARRISON Miss A Iacheslei Cantus JW
Res: 2134 GIRLING Mr C P & Mrs S J Benattivo Stitch In Time
VHC: 2146 JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Clipstone Tailor

Class 605 OD (8 Entries) Abs: 0
1st: 2145 IRVING Mrs K. M. Ch Dandyhow Beeline
2nd: 2127 DEAN Mrs C Ch Cedarhill Authorized JW
3rd: 2129 FREEMAN Mr F & Mrs H Bolt Tail Jebba
Res: 2104 ANSCOMBE Mr M & Mrs T Tufterslodge Walnut at Orangebox
VHC: 2142 HARRISON Miss A Iacheslei Torus JW

Class 606 VB (6 Entries) Abs: 1
1st: 2195 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Ch Manx Margaid Sh.CM
2nd: 2130 FREEMAN Mr F & Mrs H Borderella Elsa
3rd: 2114 CHANNER Mrs S J Gwingwill Little Owl
Res: 2189 SMALL Mrs M Tilmoray Tranquility
VHC: 2139 HARRIS Mrs B S Penlumeg Paloma

Class 607 MPB (5 Entries) Abs: 1
1st: 2171 PEACOCK Miss T J Ragatam Nutmeg
2nd: 2143 HYSLOP Mrs G Baywillow Brown Braid
3rd: 2179 REYNOLDS Mrs L & Mr L J Enchanted Estilo at Etterbern
Res: 2173 PRIOR, Miss L & COPAS Mr N Plushcourt The Blue Beetle At Caehen
VHC:

Class 608 PB (2 Entries) Abs: 0
1st: 2183 SANSOM Mrs C E Tufterslodge Tiz Only Me
2nd: 2115 CLARK Mrs P Gameway Dragonfly
3rd:
Res:
VHC:

Class 609 JB (5 Entries) Abs: 1
1st: 2132 GIRLING Mr C P & Mrs S J Benattivo Faberge
2nd: 2152 JOHNSON, Mrs B & WILLIAMS Mr K E Quarryway Tansy
3rd: 2192 SOUTH Mrs P Tameila Penny Lane By Borderella
Res: 2184 SHEPHARD Mr P Brookbeech Blue Lass
VHC:

Class 610 NB (7 Entries) Abs: 2
1st: 2171 PEACOCK Miss T J Ragatam Nutmeg
2nd: 2192 SOUTH Mrs P Tameila Penny Lane By Borderella
3rd: 2119 COLE Mrs E Towden Jessica Jay
Res: 2155 MARSH Mrs B Olderhill Patience With Badgerlaw
VHC: 2184 SHEPHARD Mr P Brookbeech Blue Lass

Class 611 GB (7 Entries) Abs: 2
1st: 2178 REYNOLDS Mrs L & Mr L J Enchanted Evening at Etterbern JW
2nd: 2168 MORGAN Mrs T & Mr M Blewecourt Harlem
3rd: 2119 COLE Mrs E Towden Jessica Jay
Res: 2181 ROSLIN-WILLIAMS Miss A Mansergh Speckles JW
VHC: 2165 MORGAN Mrs A Sextonmagic Tamarind At Taralyon

Class 612 PGB (14 Entries) Abs: 4
1st: 2160 MAY, Miss J & WHISKER Mr S Thistlestone Jenny Wren
2nd: 2176 REEVES Mrs M B Baywillow Pacey Lacey
3rd: 2100 ALDIS Miss J Torryburn Tickled Pink
Res: 2157 MARTIN Mr D K & Mrs D Mazie of Brimley
VHC: 2124 DAY Mr M J Sextonmagic Betula of Withershins

Class 613 LB (15 Entries) Abs: 2
1st: 2137 GUVERCIN Mrs J Achnagairn Code Name Glebeheath JW Sh.CM
2nd: 2123 DAY Mr M J Withershins Daddies Girl
3rd: 2147 JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Cobstoneway Moon River At Clipstone
Res: 2158 MARTIN Mr D K & Mrs D Bortino Smiling Queen
VHC: 2108 BLADEN Miss D S Foxyard Better Behave At Emblehope

Class 614 OB (8 Entries) Abs: 0
1st: 2172 PEACOCK Miss T J Ragatam Jewel
2nd: 2133 GIRLING Mr C P & Mrs S J Benattivo Rosina JW
3rd: 2125 DAY Mr M J Gameway Cappuccino of Withershins Sh.CM
Res: 2116 CLARK Mrs P Ch Southash Blue Betty Boo Gameway JW
VHC: 2140 HARRIS Mrs B S Penlumeg Pendant




Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©