www.terrierworld.co.uk ©
 
Border Bath 13




KC Breed Standard

Bath 13


BORDER BATH 13

Judge: Mr M P Phillips


BEST OF BREED : 1249 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Ch Foxfactor Pied Piper JW Sh.CM
Dog CC : 1249 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Ch Foxfactor Pied Piper JW Sh.CM
Res Dog CC : 1199 IRVING Mrs K M Ch Dandyhow Dr Walter
Bitch CC : 1202 JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Ch Cobstoneway Moon River At Clipstone
Res Bitch CC : 1227 PEACOCK Miss T J Ragatam Puzzle
Best Puppy : 1190 HALL & ELLIS Messrs C & L Brackenfell Bok To Bach
Best Veteran : 1237 SNEDDON Mrs M Kersfell Comet JW
Best Breeder :

Class 289 MPD (5 Entries) Abs: 0
1st: 1190 HALL & ELLIS Messrs C & L Brackenfell Bok To Bach
2nd: 1186 GIRLING Mrs S J & Mr C P Benattivo Betfred
3rd: 1214 MARTIN Mr D K & Mrs D Bortino Red Emperor
Res: 1235 SLADE Miss N Bortino Black Jack
VHC: 1236 SNEDDON Mrs M Kersfell Chorister

Class 290 PD (5 Entries) Abs: 1
1st: 1209 KENNA Mrs A S & Kali-kama Sweeperscreepers (;imp Dnk);
2nd: 1221 MUDD Mrs L J Breckgreen Blue Steel Ironfield
3rd: 1241 SPEAKE Miss A & Mr H S Cedarhill Stargazer
Res: 1236 SNEDDON Mrs M Kersfell Chorister
VHC:

Class 291 JD (5 Entries) Abs: 1
1st: 1189 GUVERCIN Mrs J Glebeheath Jump The Gun JW
2nd: 1203 JENKINS Miss L M Badgerbeck Uncle Fester
3rd: 1180 DICKINSON, Mr B & Mrs B & JAMES Miss T Badgerholme Epsom Jet
Res: 1246 STEVENS Mrs G Cobstoneway Ocean Sunrise
VHC:

Class 292 GD (1 Entries) Abs: 0
1st: 1233 SINGH Miss B J Ragatam Poco For Borderbridge JW
2nd:
3rd:
Res:
VHC:

Class 293 PGD (6 Entries) Abs: 0
1st: 1230 RAMUS Mr & Mrs R Onthill Amaretto
2nd: 1172 CHANNER Mrs S J Mingrovia Flintstone Chief At Rubyfin
3rd: 1224 NITARSKA Miss K M Oatberry Snow Storm
Res: 1234 SINGH Miss B J Borderbridge Adagio
VHC: 1256 WESTLAND Miss L E Renaissance Rhododendron

Class 294 LD (10 Entries) Abs: 0
1st: 1187 GORDON Mrs J S & Mr C F Tarkatale Midnight Memory Sh.CM
2nd: 1245 SQUIBBS, Mrs R A & BARKER Mrs J Cobstoneway Lazy River
3rd: 1259 YATES Mrs M & Mr N Okarito Omar
Res: 1175 COBBLEDICK Mrs J Laurelton Moonlight Cowboy Sh.CM
VHC: 1195 HAYDON, Miss J A & GIBBINGS Mr M W V Earthtaw Dexter

Class 295 OD (5 Entries) Abs: 0
1st: 1249 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Ch Foxfactor Pied Piper JW Sh.CM
2nd: 1199 IRVING Mrs K M Ch Dandyhow Dr Walter
3rd: 1244 SPENCER Miss C Cobstoneway River Magic JW Sh.CM
Res: 1257 WILSON Mrs S Olderhill Afortunado
VHC: 1222 MUDD Mrs L J Royal Herculean Ironfield

Class 296 VD (3 Entries) Abs: 0
1st: 1237 SNEDDON Mrs M Kersfell Comet JW
2nd: 1182 FREEMAN Mrs H & Mr F Bolt Tail Jebba Sh.CM
3rd: 1201 JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Ch Clipstone Hard Cash
Res:
VHC:

Class 297 MPB (8 Entries) Abs: 0
1st: 1174 CLARK Mrs P Gameway Fortune Cookie
2nd: 1232 SANSOM Mrs C E Tarkaswell Double Agent
3rd: 1240 SOUTHAM Mr J & Mrs I M Gameway Blue Charm At Southash
Res: 1179 DEAN Mrs K Tyrian Rosamunde
VHC: 1192 HALL & ELLIS Messrs C & L Brackenfell Tainted Love

Class 298 PB (7 Entries) Abs: 0
1st: 1194 HARVIE Mrs R Nettlesnape Calypso
2nd: 1170 BEKKER Miss A Maryvics Quintessence NAF
3rd: 1238 SOUTH Mrs P Borderella Sweet Pea
Res: 1215 MAY, Miss J & WHISKER Mr S Thistlestone Jellybean
VHC: 1226 PARKES Colonel J L Clevepark Gravity

Class 299 JB (8 Entries) Abs: 1
1st: 1223 MUDD Mrs L J Ironfield Athena
2nd: 1253 TUFFIN Mrs K Withershins Latte at Oatberry
3rd: 1196 HOLMES Mrs M J Bimandi's Belladonna
Res: 1171 BRANNAN, Mr P M & KELLY Miss M Cedarhill Rising Star At Brankell
VHC: 1176 COBBY Mrs H J Pops Blackcurrant Fizz

Class 300 GB (7 Entries) Abs: 1
1st: 1227 PEACOCK Miss T J Ragatam Puzzle
2nd: 1229 PHILLIPS Mrs J M Nantcoch Ffion JW Sh.CM
3rd: 1196 HOLMES Mrs M J Bimandi's Belladonna
Res: 1171 BRANNAN, Mr P M & KELLY Miss M Cedarhill Rising Star At Brankell
VHC: 1238 SOUTH Mrs P Borderella Sweet Pea

Class 301 PGB (6 Entries) Abs: 0
1st: 1227 PEACOCK Miss T J Ragatam Puzzle
2nd: 1198 HYSLOP Mrs G Baywillow Brown Braid JW
3rd: 1231 SANSOM Mrs C E Tufterslodge Tiz Only Me at Tarkaswell
Res: 1177 COLE Mrs E Towden Jessica Jay
VHC: 1239 SOUTH Mrs P Tameila Penny Lane By Borderella

Class 302 LB (10 Entries) Abs: 1
1st: 1251 STOCKLEY Mr B J & Mrs K D Foxfactor Cue The Music JW
2nd: 1193 HALL & ELLIS Messrs C & L Beaconpike Night Sky At Brackenfell
3rd: 1216 MAY, Miss J & WHISKER Mr S Thistlestone Jenny Wren Sh.CM
Res: 1223 MUDD Mrs L J Ironfield Athena
VHC: 1247 STEVENS Mrs G Cobstoneway Bayou Sunrise

Class 303 OB (8 Entries) Abs: 0
1st: 1202 JACKSON, Mrs J & JACKSON Mrs E Ch Cobstoneway Moon River At Clipstone
2nd: 1200 IRVING Mrs K M Dandyhow Sonata
3rd: 1228 PEACOCK Miss T J Ragatam Nutmeg JW
Res: 1210 KERRY Mr C A Bandicoot Serenade
VHC: 1212 MARTIN Mr D K & Mrs D Bortino Smiling Queen

Class 304 VB (4 Entries) Abs: 1
1st: 1242 SPEAKE, Miss A E & TART Mr E Aurora's Popcorn
2nd: 1184 FREEMAN Mrs H & Mr F Borderella Elsa
3rd: 1219 MOORE Mr M & Mrs L I Clipstone Tweed At Bramblequest
Res:
VHC:




Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©