www.terrierworld.co.uk ©
 
Scottish Blackpool 22



Scottish Terrier

KC Breed Standard

Blackpool 22

 

 

 

 



SCOTTISH BLACKPOOL 22

Judge: Mr Vesa Lehtonen

Dog Challenge Certificate Trakside Gabriel Oak (Mrs E & Mr S Boyce & Cockayne)
Reserve Dog Challenge Certificate Brueik's Superhero by Berrybreeze (Miss C L & Miss E. J Chapman & Bradley)
Bitch Challenge Certificate Ch Berrybreeze Quintella at Mckalay (Miss C & Miss A & Miss F Chapman & Pinto & Whitehead)
Reserve Bitch Challenge Certificate Carseview Gangsters Moll (Mr Wc & Mrs Mh Kelly)
Best of Breed Ch Berrybreeze Quintella at Mckalay (Miss C & Miss A & Miss F Chapman & Pinto & Whitehead)
Best Puppy Divadell Come Fly with Me (Mrs V R Norton)
Best Veteran Liroda Midnight Kiss at Evingbriar (Miss A Broome)
Best Junior Trakside Gabriel Oak (Mrs E & Mr S Boyce & Cockayne)
Judge: Mr Vesa Lehtonen
Class 2414. Puppy Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place Frazandmitch Top of The Game (Mrs J Mcniven)
2nd Place Idalgo Deus Vult Bohemia La-Da (Mr W Collins)
Class 2415. Junior Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1st Place Trakside Gabriel Oak (Mrs E & Mr S Boyce & Cockayne)
2nd Place Russalan Crimson Coburn (Miss E Ashworth)
3rd Place Divadell's Charging Bear (Mrs V R Norton)
Reserve (4th Place) Divadell Who's The Man (Mrs V & Mrs J Norton & Harrison-Brown)
Class 2416. Yearling Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place Russalan Crimson Coburn (Miss E Ashworth)
2nd Place Berrybreeze Spirit Master (Mrs E & Miss C Tyler & Chapman)
3rd Place Divadell Who's The Man (Mrs V & Mrs J Norton & Harrison-Brown)
Class 2417. Post Graduate Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place Berrybreeze Magical Spirit (Mr S Lidgett)
2nd Place Honeypaws Sweet Talking Guy (Mrs T Skudder)
Class 2418. Limit Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Our Black Jack for Amawyn (Mr E & Mrs A E Mccracken)
Class 2419. Open Dog
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place Brueik's Superhero by Berrybreeze (Miss C L & Miss E. J Chapman & Bradley)
2nd Place Ch Carseview Mr Goodfella (Mr Wc & Mrs Mh Kelly)
3rd Place Ch Carisco Follow Your Dreams (Mrs C A Rutherford)
Class 2421. Puppy Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place Lucky Star’s Boom Shake The Room (Mrs T & Mrs A Skudder & Caley)
2nd Place Charlilymae Funshine Jovi (Miss H Davies)
Class 2422. Junior Bitch
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place Divadell Come Fly with Me (Mrs V R Norton)
Class 2423. Yearling Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Carisco Equinox (Mrs C A & Mrs C A Rutherford & Willis)
Class 2424. Post Graduate Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place Eimahans Leap of Faith (Mr L Redfern)
Class 2425. Limit Bitch
Entries: 4 Absentees: 1
1st Place Berrybreeze Quintadacious at Spinakers (Mrs L & Miss B Maidment)
2nd Place Filisite Brash Living Miracle at Lochgems (Mrs D Lockwood)
3rd Place Whistlynarra Whistling Wind of The Glen (Mr L Redfern)
Class 2426. Open Bitch
Entries: 4 Absentees: 0
1st Place Ch Berrybreeze Quintella at Mckalay (Miss C & Miss A & Miss F Chapman & Pinto & Whitehead)
2nd Place Carseview Gangsters Moll (Mr Wc & Mrs Mh Kelly)
3rd Place Quaint Sabayon Fin Imp (Mrs L & Miss B Maidment)
Class 2427. Veteran Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place Liroda Midnight Kiss at Evingbriar (Miss A Broome)
2nd Place Trakside Cobalion (Dr R L & Mrs C A Willis)

 


Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©