www.terrierworld.co.uk ©
 
Norfolk Three Counties 24



Norfolk Terrier

KC Breed Standard

Three Counties 24

 

NORFOLK THREE COUNTIES 24

Judge: Mrs L A Cooper

Best Of Breed 4506 - Watercroft Tiger Feet JW (Mrs R Gee)
Dog Challenge Certificate 4506 - Watercroft Tiger Feet JW (Mrs R Gee)
Reserve Dog Challenge Certificate 4534 - Belleville Wordsmith (Mrs C S Thompson-Morgan)
Bitch Challenge Certificate 4511 - Kinsridge Brownie Point (Miss D Jenkins)
Reserve Bitch Challenge Certificate 4497 - Ch Watercroft Back in A Jiffy (Mrs R Gee)
Best Puppy 4531 - Belleville Hope Alert (Mrs C S Thompson-Morgan)
Best Veteran 4523 - Ralph of House Nash at Raphiggy ShCEx VW (Mrs R E Nash)
Judge: Mrs L A Cooper
Class 1667. Puppy Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place 4531 - Belleville Hope Alert (Mrs C S Thompson-Morgan)
Class 1668. Junior Dog
Entries: 4 Absentees: 0
1st Place 4503 - Watercroft Moon Dust (Mrs R Gee)
2nd Place 4532 - Belleville Infamous Colin (Mrs C S Thompson-Morgan)
3rd Place 4528 - Javidel May You Never (Mrs A C Smith)
Reserve (4th Place) 4519 - Pryorvale Erme (Miss Je & Mr St Lincoln & Eady)
Class 1669. Post Graduate Dog
Entries: 7 Absentees: 2
1st Place 4534 - Belleville Wordsmith (Mrs C S Thompson-Morgan)
2nd Place 4522 - Earthtaw Owain The Celt at Raphiggy JW (Mrs R E Nash)
3rd Place 4516 - Jaeva Raising Hell (Mrs M J Jones)
Reserve (4th Place) 4535 - Littlemount Celyn Y Mor (Mrs P A Ward)
Very Highly Commended (5th Place) 4494 - Watercroft Pickled Pudding (Mr R & Mrs K Clarke)
Class 1670. Limit Dog
Entries: 6 Absentees: 1
1st Place 4506 - Watercroft Tiger Feet JW (Mrs R Gee)
2nd Place 4495 - Jacquidon Hot Off The Press (Mrs E D Darnell)
3rd Place 4508 - Earthtaw Lincoln (J Haydon)
Reserve (4th Place) 4526 - Brickin Wish Me Luck at Megalex (Miss G M Simpson)
Very Highly Commended (5th Place) 4507 - Jacquidon Rich Tea (Miss S Harrison)
Class 1671. Open Dog
Entries: 3 Absentees: 1
1st Place 4533 - Belleville Playmate (Mrs C S Thompson-Morgan)
2nd Place 4512 - Ch Kinsridge Cash Point (Miss D Jenkins)
Class 1672. Veteran Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 4523 - Ralph of House Nash at Raphiggy ShCEx VW (Mrs R E Nash)
Class 1673. Puppy Bitch
Entries: 4 Absentees: 2
1st Place 4499 - Watercroft Calamity Jane (Mrs R Gee)
2nd Place 4530 - Belleville Full of Hope (Mrs C S Thompson-Morgan)
Class 1674. Junior Bitch
Entries: 6 Absentees: 3
1st Place 4496 - Noragad's Royal Flush with Jaeva (Miss O & Mrs K Dragon & Tate)
2nd Place 4525 - Blakens Candy Bar Girl (J T Phillips)
3rd Place 4521 - Watercroft Maybellene at Tamodan (Mrs B & Mr R J Mullan)
Class 1675. Post Graduate Bitch
Entries: 5 Absentees: 1
1st Place 4501 - Watercroft Crafty Monkey (Mrs R Gee)
2nd Place 4524 - Silverlily of Housenash at Raphiggy (Mrs R E Nash)
3rd Place 4493 - Kinsridge Pink Diamond (Miss C Barrow)
Reserve (4th Place) 4517 - Jaeva Runner Duck (Mrs M J Jones)
Class 1676. Limit Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place 4527 - Javidel Handmayds Tale (Mrs A C Smith)
2nd Place 4520 - Orison Nogin The Nod (Miss J Lloyd)
Class 1677. Open Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place 4511 - Kinsridge Brownie Point (Miss D Jenkins)
2nd Place 4497 - Ch Watercroft Back in A Jiffy (Mrs R Gee)
3rd Place 4529 - Ch Belleville Citation (Mrs C S Thompson-Morgan)
Class 1678. Veteran Bitch
Entries: 0 Absentees: 0


Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©