www.terrierworld.co.uk ©
 
Irish Bath 24




KC Breed Standard

Bath 24

 

 


IRISH BATH 24

Judge: Mrs F Chapman-King

Dog Challenge Certificate 5150 - Montelle Flash Light TAF (Mrs A J Cooke)
Reserve Dog Challenge Certificate 5142 - Kerrykeel Damhnaic (Mr K Anderson)
Bitch Challenge Certificate 5173 - Tuscan Red Varvara (Mrs P Baumgartner)
Reserve Bitch Challenge Certificate 5148 - Pinleygreen Irish Star for Montelle TAF (Mrs M Gummow)
Best Of Breed 5173 - Tuscan Red Varvara (Mrs P Baumgartner)
Best Puppy 5150 - Montelle Flash Light TAF (Mrs A J Cooke)
Best Veteran 5155 - Balirolyat Mollys A Diva (Mr P & Mrs A Karau)
Best Special Beginner 5169 - Brucephela Quito Berry (Ms J Simons)
Judge: Mrs F Chapman-King
Class 2206. Puppy Dog
Entries: 3 Absentees: 1
1st Place 5150 - Montelle Flash Light TAF (Mrs A J Cooke)
2nd Place 5157 - Ivyblue Red Moonlight (Miss V Lee)
Class 2207. Junior Dog
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 5172 - Bilarny Hotcross Bun (Miss M & Mr I Thomas & Print)
Class 2208. Post Graduate Dog
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place 5142 - Kerrykeel Damhnaic (Mr K Anderson)
2nd Place 5169 - Brucephela Quito Berry (Ms J Simons)
Class 2209. Limit Dog
Entries: 3 Absentees: 1
1st Place 5166 - Holbam Midsummer Knight at Ruffmar (ai) JW (Miss M Ruffles)
2nd Place 5162 - Rufous Gubbeen of Cleeve (Mrs K J & Mr A R Oliver)
Class 2210. Open Dog
Entries: 2 Absentees: 1
1st Place 5163 - Magairlin Silver Spur (Mr J & Mrs A Price)
Class 2211. Special Beginners
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place 5169 - Brucephela Quito Berry (Ms J Simons)
2nd Place 5154 - Pinleygreen Green Joy (Mrs B Hardman)
Class 2212. Veteran
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place 5155 - Balirolyat Mollys A Diva (Mr P & Mrs A Karau)
2nd Place 5167 - Ch Sidewater Sea Fury (Mr F & Mrs J & Ms J Rundle & Rundle & Williams)
Class 2213. Puppy Bitch
Entries: 1 Absentees: 0
1st Place 5158 - Ivyblue Red Sunlight (Miss V Lee)
Class 2214. Junior Bitch
Entries: 2 Absentees: 0
1st Place 5148 - Pinleygreen Irish Star for Montelle TAF (Mrs M Gummow)
2nd Place 5154 - Pinleygreen Green Joy (Mrs B Hardman)
Class 2215. Post Graduate Bitch
Entries: 5 Absentees: 0
1st Place 5149 - Holbam Midsummer Sprite (ai) (Miss M Bradshaw)
2nd Place 5152 - Ghyllslap Limerick (Dr A Fitter)
3rd Place 5153 - Originelle Orla (Mr J Good)
Reserve (4th Place) 5165 - Holbam Freya (Mrs E Redman)
Very Highly Commended (5th Place) 5141 - Kerrykeel Caragh (Mr K Anderson)
Class 2216. Limit Bitch
Entries: 3 Absentees: 0
1st Place 5143 - Holbam Celtic Rose (ai) JW (Mr R J & Mrs J A Atkin)
2nd Place 5159 - Dotsfirth Pearl's A Singer (Mrs M Lovelace)
3rd Place 5171 - Bilarny Edna Cotton Socks (Miss M & Mr I Thomas & Print)
Class 2217. Open Bitch
Entries: 7 Absentees: 1
1st Place 5173 - Tuscan Red Varvara (Mrs P Baumgartner)
2nd Place 5147 - Ch Norakim Tango of Newguild (Mrs K Bentley)
3rd Place 5174 - Jarabica Grace O'malley (Mr S & Mrs S Wortley)
Reserve (4th Place) 5151 - Saredon Miss Davidson JW (Ms Davidson)
Very Highly Commended (5th Place) 5156 - Ivyblue Crinkles (Miss V Lee)



Go To Top Of Page

www.terrierworld.co.uk ©